Riksförbundet BarnenFörst

Internationell kampanj för barns rättigheter

 Om oss  
 Artiklar  
 Dokument  
 Aktiviteter  
 Konferens
 Seminarium
 Bilder             
 Arkiv  
 Childrenfirstnow  
کودکان مقدمند     
 Bli Medlem  
 Tyck till  
 Länkar  
 Kontakt  
 

Start sida

 

 

 

Enkelriktning i friskoledebatten

Apropå debatten mellan Joakim Malmberg sekreterare i LUF Borås och Solveig Kjörnsberg (s) Anders Österberg (s) om problematiken kring friskolor, jag håller med Malmberg, det finns ideologisk trångsynthet i debatten men det är Malmberg med sin enkelriktad på gränsen till religiös övertro på marknaden (frälsaren) som står för detta.

Vi inom organisationen barnen först har i årtal påpekat hur barn i Sverige misshandlas och förnedras i religiösa (marknadsstyrda) skolor men först efter att media avslöjade en del missförhållanden stängdes några av dessa skolor. Resten fortsätter med sin indoktrinering av barnen. I årtusenden har religion och vetenskap varit i krig med varandra. Många kunskapstörstiga vetenskapsmän har till och med offrat livet för att försvara det fria ordet. För att de vill bekämpa trångsynthet och mörkrets krafter som med dogmatism och i skepnad av religion under olika namn och många färger försöker påtvinga sig på mänskligheten.

Religionsfrihet dvs. att ha och inte ha religion är en grundläggande mänsklig rättighet. Alla har rätt att tro på vad de vill. Men religionsfrihet är en sak och indoktrinering av småbarn något annat. Religion är de vuxna människornas angelägenhet och bör också stanna i deras sfär. Barn har ingen religion och skall heller inte påtvingas till det förrän dem själva är kapabla nog att välja. Religiösa skolor är idag ett hot mot de sekulära och jämlika kommunala skolor som styrs efter jämlikhetstänkandet. Paradoxen är att politiker i många år har svartmålat och gjort nedskärningar i kommunala skolor och samtidigt förväntat sig bra resultat. Men dessa politiker missade aldrig något tillfälle att prata väl om hur bra det är med friskolor och religiösa skolors valmöjligheter. Dessa odemokratiska skolor oftast favoriseras antingen via gemensamma kassan det vill säga skatten eller kapitalstarka marknadskrafter eller via länder som Iran, Saudiarabien osv som har intresse t.ex i islamiska skolor i Sverige. Vi måste agera och reagera mot marknadsliberaler som har en övertro på marknaden och är så blinda i denna tanke sätt att inte ser risker mellan vinstdrivande företag (skolor) och försummelse av barnens möjligheter till en bra utbildning och utveckling.

Barn är helt beroende av de vuxna i sin livsföring. Först måste de få växa som fria individer, skaffa sig de grundläggande kunskaperna som behövs för att kunna göra riktiga bedömningar och adekvata val. Att uppmuntra den gränslösa nyfikenheten hos barn, lära dem undersöka, ifrågasätta och analysera företeelser, fenomen och världen sakligt är grundbulten i en mänsklig och demokratiskt utbildningsväsende. Dessa saknas hos religiösa skolor, politikerna har vetskap om detta inte minst skolminister & Co men inget händer! Kanske Joakim Malmberg sekreterare i LUF Borås som är skolministerns lärjunge kan bidra med något till försvar av barn och ungdomars rättigheter som är under den fria marknadens gissel när dem och deras utbildning och utveckling överlämnas till marknadens ”goda vilja”.

http://www.bt.se/debatt/enkelriktning-i-friskoledebatten(346124).gm

 Omid Salehi

Medlem i barnen först Borås

 

 

Hit Counter

Info